Löjtnant

År 1686 var Öjarp i Angelstad sn och 1692 Balkarp Bäckagård samt Bjärnhult i Nöttja sn löjtnantboställe.

Balkarp omnämnes i rullan 1740 "löjtnants boställe innehas utav Löjt. Petter Otto Marii och bebrukas av bönder försvarligen, och berättas vara i god kultur, ingen karaktärsbyggning därpå ej heller pengar till dess uppgörande anordnade, Löjtnanten bor på dess gård Marsholm".

Balkarp 3/4 mtl position: WGS 84 Lat/Long: N 56° 41' 43.6" E 13° 42' 55.1" (56.695444, 13.715306)
Bjärnhult 1/4 mtl position: WGS 84 Lat/Long: N 56° 39' 29.0" E 13° 41' 24.80" (56.658056, 13.690222)

Vill du se flygfoto över boställena?

Du kan se en ansedel för varje officer genom att markera "Disgen nr".

Namn Född Antagen Avsked Disgen nr Anmärkning
Petter Kiempe 1649 1679 1698 10804  
Erich Hind: Rappe   1698 1700 23994  
Whilhelm Monnepennery   1700 1702 24373 Död i Wollin 1702.
Isaac Gabriel Netterwud 1668 1702 1703 24429 Befrdrad till ryttmästare.
Jöran Påhlman 1670 1703 1703 19513 Befordrad till kapten.
Magnus Ulfsax   1703 1705 24184  
Johan Diurman   1705   24052 Fånge efter Poltava.
Sven Stråhle   1709 1710 24001  
Isaac Cederholm   1710 1712 24367 Till Värmlands regemente.
Diedrich Lundberg 1689   1718 24002  
Staffan Ridderstedt 1692 1718 1721 22716  
Jacob Wikström 1689 1718   24036 2:e löjtnant.
Johan Wilhelm Nethervudt 1699 1721 1722 24027  
Nils Kuhlman   1722 1723 24183 Kapten.
Magnus Ulfsax 1668 1723 1724 24184 Överstelöjtnant.
Rutger Lagerbielke 1688 1724 1729 23472 Kapten.
Johan Laurin 1693 1729 1737 27043  
Petter Otto Marci 1699 1737 1744 23305  
Gabriel Krak   1744 1748 23155  
Freidrich Adam von Lieven 1723 1748 1749 23154  
Nils Julius Hammarberg 1720 1749 1750 23153  
Gustav Wilhelm von Lieven 1725 1750 1760 23152  
Nils Baltzar Cronacker 1721 1760 1762 23151  
Christian Freidrich von Köhler 1726 1762 1762 23150  
Eric Johan Boije 1715 1762 1764 23085  
Evert Laurin 1711 1764 1773 23067  
Evert Bogislavs von Platen 1738 1773 1773 22874  
Adolf Fredrich Påhlman 1743 1773 1775 22817  
Birger Hvasser 1729 1775 1775 23045  
Johan Magnus Påhlman 1741 1775 1776 23046  
Jacob Uggla 1736 1776 1776 23047  
Carl Gustaf Påhlman 1738 1776 1777 23048  
Samuel Lindencrona   1777 1777 23044  
Gustaf Adolf Cavallius 1739 1777 1778 14006  
Gustaf Maurits Sneckenberg 1739 1778 1782 22875  
Eric von Bojsman 1740 1782 1785 22876  
Elias Rutger von Porat 1742 1785   13673  
Jaen Ludvig Ekestubbe 1756   1789 22979  
Fredrich Stålhammar 1757 1789 1791 22819  
Adolph Fredrich Raab 1762 1791 1792 22820  
Fredrich von Lieven 1764 1792 1793 22821  
Carl Gustaf Ridderstedt 1763 1793 1794 22818  
Anders Johan Laurin 1740 1794 1796 3735  
Johan Fredric Ehrenstråhle 1766 1796 1801 22785 Avsked.
Elias Harald von Porat 1767 1801 1808 10358 Avsked.
Carl Bohman 1774 1808 1809 22767 Transporterad till reg.kvartermästare.
Lars Johan Cavallij 1779 1809 1811 22844 Transporterad till 1 Majorens kompani.
J G Berg 1763 1811 1811 23972 Transporterad till S.Sunnerbo kompani.
Axel Wilhelm Armfelt 1785 1811 1815 22634 Transporterad till Allbo kompani.
Claes C Lagermark 1782 1815 1820 22616  
C G Schenfelt 1780 1820 1823 22401  
E I Brodin 1778 1823 1828 22402  
N G Ramberg 1787 1828   22477  
Isak Ulrik Silversparre 1802   1836 24137 1:e löjtnant.
Fredrik Gustaf Klingström 1803 1836 1836 24147 1:e löjtnant.
Fredrik Gustaf Jägerschöld 1788 1833 1836 24148 2:e löjtnant.
Sten A Hedenstjerna     1833 24149 Underlöjtnant.
J A Ljungberg 1807 1833 1838 24150 2:e löjtnant.
M A Barnekow 1807 1836   24153 1:e löjtnant.
Carl Johan Björkman 1813 1836 1838 24141 Underlöjtnant.
C F Bergh 1810 1838 1842 22565 2:e löjtnant.
Otto Adam Påhlman 1813 1842 1845 18471 2:e löjtnant.
A H Fock 1818 1845 1846 24162 2:e löjtnant.
M A von Krusenstierna 1819   1840 24154 underlöjtnant.
Carl Georg Stenfeldt 1818 1840 1849 24096 löjtnat 2:a klassen.
C N Ramberg 1816 1840 1848 10642 Underlöjtnant utan lön.
Otto Adam Påhlman 1813 1845 1846 18471 1:e löjtnant.
Lars Gunnar Tegnér 1814 1846 1846 24159 1:e löjtnant.
Otto Fredrik Gyllensvärd 1807 1846 1847 24160 1:e löjtnant.
Claes Hindrik Nordenankar 1818 1847 1848 24161 1:e löjtnant.
Georg Maurits Henrik Bergh 1816 1848 1856 22566 1:e löjtnant.
Carl Rudolf Nordenankar 1823 1848 1852 24163 Underlöjtnant.
Claes Ernst Gustaf Mörner 1829 1852 1854 23646 Underlöjtnant.
Ludvig I R Haverman 1836 1854 1855 24196 Underlöjtnant.
Otto Vilhelm von Sydow 1831 1855 1857 24197 Underlöjtnant.
Fransisco August Danckwardt 1819 1856 1864 24193 1:e löjtnant.
Johan August Stenfeldt 1822 1849 1856 22310 2:e löjtnant.
Frans Olof Hoffberg 1837 1857 1858 24198 Underlöjtnant.
Oscar David Schenfelt 1831 1856 1858 24194 2:e löjtnant.
Johan Evald Nelius Fogelberg 1833 1858 1859 24195 2:e löjtnant.
Ludvig I Reinhold Haverman 1836 1859 1860 24196 2:e löjtnant.
Ernst Robert Lind av Hageby   1858 1858 24199 Underlöjtnant.
Johan Axel F Schreiber 1834 1859 1859 22104 Underlöjtnant.
Carl Wilhelm Rappe 1837 1859 1864 24200 Underlöjtnant.
Ludvig I Reinhold Haverman 1836 1859 1860 24196 2:e löjtnant.
Hans Melker Wachtmeister 1830 1861 1862 22102 2:e löjtnant.
Johan Axel F Schreiber 1834 1862 1868 22104 2:e löjtnant.
Victor Ludvig Sandberg 1840 1860 1864 22225 Utan lön.
Victor Ludvig Sandberg 1840 1864 1868 22225 Underlöjtnant till 2:e löjtnant.
Carl Carpentier 1825 1864 1864 24206 1:e löjtnant.
Johan August Stenfeldt 1822 1864 1865 22310 1:e löjtnant.
Gustaf Henric Falkengren 1836 1865   24207 1:e löjtnant.
Johan Axel F Schreiber 1834 1868 1874 22104 Löjtnant.
Carl Reinhold Fredrik von Baumgarten 1843 1868 1869 24102 2:e löjtnant.
Viktor Ture Sigurd Björkman 1843 1868 1873 24103 Underlöjtnant.
Clas Grönhagen 1840 1869 1874 24106 Löjtnant 2:a klassen.
August Fredrik Bergh 1849   1873 22228 Underlöjtnant utan lön.
Lars Henric Lemchen 1847 1873 1878 22227 Underlöjtnant.
Lars Oscar Stigell 1848 1873 1878 24099 Underlöjtnant.
Axel Ludvig Albert Berg von Linde 1839 1874 1875 22273 Löjtnant. Till Allbo kompani.
Uno Pehr Otto Weijdling 1842 1874 1878 24111 Löjtnant 2:a klassen.
Victor Ludvig Sandberg 1840 1875 1881 22225 Löjtnant 1:a klassen.
Lars Gustaf Cavalli 1854   1875 24204 Underlöjtnant utan lön.
Otto Sigfrid Dreilick 1839 1876   22663 Löjtnant 2:a klassen.
Gustaf Salomon Knut Sjöblom 1847 1878 1878 24213 Löjtnant 2:a klassen.
Lars Oscar Stigell 1848 1878 1885 24099 Löjtnant 2:a klassen.
Lars Johan Cavalli   1878 1878 24214 Underlöjtnant.
Hans Alexander Gustaf Pantzerhielm 1855 1878 1882 24215 Underlöjtnant.
Aron Fredric Petersson 1856   1878 24216 Underlöjtnant utan lön. Kallades August i rullan.
Carl Magnus Bengtsson 1856 1879   24220 Underlöjtnant utan lön.
Fredrik Ossian Berg 1859 1880 1885 24221 Underlöjtnant utan lön.
Gustaf Vilhelm Lagercrantz 1849 1881 1883 22226 Löjtnant 1:a klassen.
Gunnar Hyltén Cavallius 1858 1882 1883 22292 Underlöjtnant.
Lars Henrik Lemchen 1847 1883 1885 22227 Löjtnant 1:a klassen.
Carl Magnus Bengtsson 1856 1883   24220 Underlöjtnant med lön.
August Fredrik Bergh 1849 1885 1887 22228 Löjtnant 1:a klassen.
Georg Herman Wieslander 1848 1887 1888 24510 Löjtnant 1:a klassen.
Lars Jakob Henrik Cavalli 1853 1882 1895 24509 Löjtnant 1:a klassen.
Erland Salomon Valter Hederstierna 1858 1895 1899 24511 Löjtnant 1:a klassen.
John Emil Ulrik Theorin 1856 1899 1903 24512 Löjtnant 1:a klassen.
Sergius Lennart Rydeberg 1855 1885 1888 24222 Löjtnant 2:a klassen.
Carl Henrik Krüger 1871 1900 1902 24514 Löjtnant 2:a klassen.
Johannes David Rogberg 1867 1890 1894 24515 Underlöjtnant.
Erik Olof Westin 1871 1894 1899 24486 Underlöjtnant.
Einar Emil Aschan 1878 1899   24516 Underlöjtnant.

Disgen nr är det nummer som jag använder i släktforskningsprogrammet DISGEN.


Första sidan
Copyright © Rolf Carlsson.
Reviderad: 2016-12-20.